Draw made for Wexford GAA Championship

Following tonight’s draw here are the groups for the 2019 Wexford GAA Championship.

Junior A Hurling Championship

Group A- Kilmore, Oylegate/ Glenbrien, Craanford, St Fintan’s, Naomh Eanna, Oulart-The Ballagh

Group B- Rathgarogue/Cushinstown, Clongeen, Tara Rocks, Adamstown, Ballyhogue, Cloughbawn

Junior Hurling Championship

Group A- Rapparees, St Martin’s, Monageer/Boolavogue, Buffers Alley, Glynn/Barntown, Bannow Ballymitty.

Group B– St Mary’s Rosslare, Marshalstown/Castledockrell, Horeswood, Faythe Harriers, Davidstown/Courtnacuddy, Ferns St Aidan’s.

Intermediate A Hurling Championship

Group A– Duffry Rovers, Tara Rocks, Oulart-The Ballagh, St Pats Ballyoughter, Shelmaliers, Ballygarrett.

Group B– Craanford, Liam Mellows, Our Ladys Island, Rathnure, Gusserane, Geraldine O’Hanrahans

Intermediate Hurling Championship

Group A– Buffers Alley, HWH Bunclody, Taghmon/Camross, Monageer/Boolavogue, Crossabeg/Ballymurn, Rathgarogue/Cushinstown.

Group B- Cloughbawn, St James, Kilrush/Askamore, Blackwater, Adamstown, Shamrocks.

Senior Hurling

Group A– St Martin’s, Rapparees, St Anne’s, Faythe Harriers, Fethard, Ferns St Aidans.

Group B– Naomh Eanna, Oylegate/Glenbrien, Rathnure, Glynn/Barntown, Shelmaliers, Oulart-The Ballagh.

Junior A Football Championship

Group A- Shamrocks, Monageer/Boolavogue, HWH Bunclody, St Anne’s, Clongeen, Rathgarogue/Cushinstown.

Group B– St Martin’s, Adamstown, Ballyhogue, Volunteers, Marshalstown/Castledockrell, Our Ladys Island

Junior Football Championship

Group A– Kilrush/Askamore, Castletown, Gusserane, Naomh Eanna, Glynn/Barntown, Sarsfields

Group B– Monageer/Boolavogue, Oylegate/Glenbrien, Davidstown/Courtnacuddy, Starlights, Shelmaliers, Blackwater.

Intermediate A Football Championship

Group A- Adamstown, Volunteers, St Martin’s, Craanford, Kilmore, Rathgarogue/Cushinstown.

Group B– Cloughbawn, Clongeen, Kilanerin, Ballygarrett, St Pats Ballyoughter, Geraldine O’Hanrahans

Intermediate Football Championship

Group A– Taghmon/ Camross, St Marys Rosslare, Ferns, Naomh Eanna, Ballyhogue, Bannow/ Ballymitty.

Group B– Crossabeg/Ballymurn, HWH Bunclody, St Marys Maudlintown, Duffry Rovers, St Fintan’s, St Joseph’s

Senior Football

Group A– Kilanerin, St Martin’s, Gusserane, St James, Sarsfields, Castletown

Group B– Shelmaliers, Starlights, Fethard, Horeswood, Glynn/Barntown, St Anne’s.

Be the first to comment on "Draw made for Wexford GAA Championship"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*